150 میلیون دلار برای تابلوی 101 ساله آقای نقاش

یکی از آثار کارنامه آمدئو مودیلیانی مربوط به ۱۹۱۷ با بهای پایه ۱۵۰ میلیون دلار در حراجی ساتبیز عرضه می‌شود.

صفر بلاگ: نقاش نامدار ایتالیایی که در ۱۹۲۰ در ۳۵ سالگی در پاریس از دنیا رفت، یکی از سه هنرمند تاریخ است که تابلوهایش مرز ۱۵۰ میلیون دلار را در حراجی‌ها رد کرده‌اند؛ سه سال پیش یک نقاشی دیگر از مودیلیانی در حراجی کریستیز نیویورک ۱۷۰ میلیون دلار به یک زوج چینی فروخته شد؛ زن و شوهری که روزنامه فایننشال تایمز آنها را از نمایشی‌ترین مجموعه‌داران هنری دنیا معرفی کرده بود.


به گزارش همشهری، تابلوی ۱۷۰ میلیون دلاری مودیلیانی در آن زمان پس از نقاشی ۱۸۰ میلیون دلاری «زنان الجزایری» پابلو پیکاسودومین اثر گرانقیمت تاریخ بود. تا اینکه سال گذشته این دو رکورد با اثر یک نقاش نامدار دیگر شکسته شد؛ زمانی که موزه لوور شاخه ابوظبی ۴۵۰ میلیون دلار برای به دست آوردن تابلوی «سالواتور موندی» لئوناردو داوینچی هزینه کرد. حالا این سه نقاش سرشناس ایتالیا و اسپانیا گران‌ترین آثار هنری تاریخ را به نام خود سند زده‌اند.


اگر تابلوی مودیلیانی به هر کدام از این رقم‌های رکوردشکن نزدیک شود، یک شگفتی خلق خواهد شد. گرچه فروخته شدن به همان قیمت پایه هم سودی سرشار نصیب صاحب تابلو می‌کند. گفته می‌شود این اثر قدیمی متعلق به جان مگنیر، تاجر سرشناس ایرلندی و گرداننده رقابت‌های بزرگ اسبدوانی است. مگنیر ۷۰ ساله که مالک یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پرورش اسب‌های مسابقه است، تابلوی مودیلیانی را سال ۲۰۰۳ به قیمت ۲۷ میلیون دلار خریده بود.


این نقاشی (که تصویر آن به دلایل اخلاقی منتشر نمی‌شود) با عرض ۱۴۷ سانتی‌متری بزرگ‌ترین تابلوی کارنامه نقاش ایتالیایی است که زندگی‌اش آلوده به انواع و اقسام مواد مخدر و الکل بود. قرار است تابلو ماه آینده میلادی در حراجی ساثبیز در نیویورک چکش بخورد و انتظار می‌رود مثل سه سال پیش خریداری از آسیا صاحب آن شود. زوج چینی که در ۲۰۱۵ تابلوی مشابه مودیلیانی را خریدند، آن را در موزه هنری خود در شانگهای به تماشا گذاشتند.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای صفر بلاگ محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.