چوب حراج به کلکسیون هنری میلیاردر معروف / ۱۶۰۰ اثر هنری؛ از پیکاسو تا مونه

تابلویی از پیکاسو و اثری از کلود مونه در کریستیز به حراج گذاشته خواهد شد.

صفر بلاگ: ۱۶۰۰ قطعه از مجموعه شخصی میلیاردر فقید آمریکایی در حراجی کریستیز منهتن در معرض فروش قرار می‌گیرد و انتظار می‌رود رقم نهایی چکش خوردن آثار و اشیا به یک میلیارد دلار برسد.


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، دیوید راکفلر فرزند جان دی. راکفلر، میلیاردر مشهور آمریکایی بود و وقتی سال گذشته در ۱۰۱ سالگی از دنیا رفت، پیرترین فرد و به عبارتی بزرگ خاندان راکفلر بود. تمام ۱۶۰۰ مورد در سه طبقه حراج‌خانه کریستیز در نیویورک به نمایش گذاشته شده و ارزان‌ترین جنسی که حراج می‌شود، ۱۰۰ دلار قیمت پایه دارد. قرار است تمام درآمد این حراجی استثنایی صرف کارهای خیریه خاندان راکفلر شود.


راکفلر که بخش عمده زندگی طولانی خود را صرف جمع‌آوری آثار منحصر به فرد هنر مدرن می‌کرد، یکی از شگفت‌انگیزترین مجموعه‌های خصوصی دنیا را در اختیار داشت. انتظار می‌رود روند چکش زدن ۱۶۰۰ قطعه مانده از ۱۰۱ سال زندگی راکفلر سه روز طول بکشد و برای نخستین بار درآمد حاصل از یک حراجی به بیش از یک میلیارد دلار برسد. هر چند برنامه چکش‌زنی در نیویورک برگزار می‌شود اما علاقه‌مندان از همه جای دنیا می‌توانند به شکل آنلاین در آن شرکت کنند.


از جمله مهم‌ترین آثار موجود در حراجی راکفلر در کریستیز می‌توان به تابلویی از پابلو پیکاسو اشاره کرد که چند دهه در اتاق نشیمن خانه راکفلر در منطقه منهتن نیویورک روی دیوار بود. او تابلوی نقاش شهیر اسپانیایی را سال ۱۹۶۸ از بازماندگان گرترود استین خرید و این یعنی نقاشی ۱۱۲ ساله پیکاسو تا پیش از چکش خوردن در کریستیز هفته پیش رو فقط دو مالک داشته است. ارنست همینگوی در «جشن بیکران» خود که مربوط به خاطره‌های اقامت در پاریس دهه ۱۹۲۰ است، به این تابلوی پیکاسو اشاره کرده و به نظر می‌رسد خریدار آن باید ۱۰۰ میلیون دلار هزینه کند.


یکی از نقاشی‌های کلود مونه از مجموعه «نیلوفرهای آبی» هم در حراجی عرضه می‌شود. راکفلر این تابلو را سال ۱۹۵۶ از یک دلال آثار هنری در پاریس خرید و آن را همراه همسرش پگی (مرگ در ۱۹۹۶) به نیویورک آورد. کارشناسان قیمت پایه نقاشی مونه را بین ۵۰ تا ۷۰ میلیون دلار تخمین می‌زنند.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای صفر بلاگ محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.