محمود دولت‌آبادی ناراضی به نمایشگاه می رود

“زوال کلنل” دیگر اثر ناکام دولت‌آبادی در انتشار، سبب شده بود که نامرادی‌هایی که بر “طریق بسمل شدن” گذشته بود، کمرنگ شود

صفر بلاگ: محمود دولت‌آبادی سرانجام مجوز گرفت اما نه برای کتابی که همگان نامش را شنیده‌اند؛ او مجوز گرفت اما نه برای «زوال کلنل» که خودش می‌گوید برای نوشتن آن دو سال جان گذاشته است. او مجوز گرفت اما نه برای کتابی که به زبان‌های بسیار منتشر شده اما مخاطبان فارسی زبان از خواندنش بی‌نصیب مانده‌اند، او مجوز گرفت اما برای انتشار دیگر اثرش؛ «طریق بسمل شدن».

به گزارش اعتماد، نویسنده «کلیدر» در هر گفت و سخنی، از این رمان سخن گفته بود، از انتظار طولانی مدت آن برای دریافت مجوز اما «زوال کلنل» دیگر اثر ناکام دولت‌آبادی در انتشار، سبب شده بود که نامرادی‌هایی که بر «طریق بسمل شدن» گذشته بود، کمرنگ شود. با این حال در آخرین روزهای فروردین امسال دولت‌آبادی خبری خوش داد؛ «طریق بسمل شدن» بعد از ١٠ سال از سد مجوز گذر کرد تا در نمایشگاه کتاب امسال رخ‌نمایی کند.


سال گذشته دولت‌آبادی با کتاب «این گفت و سخن‌ها» مهمان تازه‌ای به نمایشگاه آورد؛ کتابی که در بردارنده بخشی از گفت‌وگوهای مطبوعاتی او در سال‌های گذشته بود اما «طریق بسمل شدن» حتما حال و هوای خوش‌تری برای دوستداران این نویسنده موی سپید کرده خواهد داشت چرا که به گفته آقای نویسنده، این کتاب اثری متفاوت در کارنامه هنری‌اش است و حال و هوای آن با دیگر آثار این نویسنده تفاوت دارد.

این رمان که نشر «چشمه» آن را در اختیار دوستداران کتاب قرار خواهد داد، درباره جنگ است؛ اتفاقی که بسیاری از هنرمندان به آن توجه داشته‌اند.


هرچند در این میان عده‌ای خود را صاحب حق دانسته‌اند و گمان برده‌اند بیشتر حق دارند از جنگ و آدم‌های آن سخن بگویند. گویی جنگ نه اتفاقی ملی که حادثه‌ای فقط برای آنان بوده است و عواقب ناگوار آن تنها گریبان آنان را گرفته است؛ اما کم نیستند نویسندگانی که آنان نیز جنگ را دستمایه قرار داده‌اند و با نگاه خودشان به آن پرداخته‌اند و این گروه چه بسا مورد تایید گروه اول هم نباشد.

دولت‌آبادی هم به سبک و سیاق یار دیرین خود احمد محمود برای نوشتن از جنگ، دست به قلم شده است. او نیمه اول دهه ٨٠ یعنی بیش از یک دهه بعد از پایان جنگ، شروع به نگارش کرده است. نویسنده‌ای که صدای خطه شرق است، در فاصله بین سال‌های ٨٣ تا ٨٥ این رمان را به نگارش در آورده و از یک سال بعد آن را برای دریافت مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده است اما کتاب او با آغوش باز شورای ممیزی روبه‌رو نشده بلکه انتظاری ١٠ ساله را در پی داشته است.


او البته تمایل چندانی ندارد که درباره این اثر تازه از محاق درآمده توضیحات بیشتری ارایه دهد و در جملاتی کوتاه بیان می‌کند که خود او هم به نوعی در این رمان حضور دارد و جنگ را از زاویه دید دو نویسنده در این سوی و آن سوی روایت می‌کند و اینگونه است که کتاب او دو نظرگاه و زاویه دید دارد. درست است که دولت‌آبادی برای انتشار این اثر ١٠ سال منتظر مانده است اما شرایط جهان حاضر که همچنان سایه جنگ بر سر منطقه سنگینی می‌کند، سبب شده تا این کتاب که درباره جنگ است، همچنان با طراوت بماند و شاید حتی هشداری برای شرایط امروز دنیا تلقی شود.


به‌جز این دو کتاب، دیگر کتاب‌های او در نمایشگاه امسال ارایه خواهند شد؛ «کلیدر» را انتشارات «فرهنگ معاصر» منتشر کرده است و «سلوک»، «روزگار سپری‌شده مردم سالخورده»، «بنی‌آدم»، «قطره محال‌اندیش»، «این گفت و سخن‌ها»، «ما نیز مردمی هستیم» و «سر زلف عروسان سخن» دیگر آثاری هستند که از تاریخ ١٢ تا ٢٢ اردیبهشت‌ماه در نمایشگاه کتاب امسال در مصلای تهران رخ‌نمایی می‌کنند. هرچند خوانندگان حرفه‌ای کتاب و دوستداران دولت‌آبادی در حسرت خواندن «زوال کلنل» که بانام «کلنل» به زبان‌های دیگر ترجمه و منتشرشده و روایت مقطعی از تاریخ ایران است، به سر می‌برند، با این‌ حال دیگر آثار آقای نویسنده در نمایشگاه کتاب امسال در دسترس علاقه‌مندان است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای صفر بلاگ محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.