فوتبال بازی کردن با توپ هنری / لگد زدن به یک جهان متفاوت

هنرمند بریتانیایی توپی هنری طراحی کرده که تصویر کره زمین روی آن نقش بسته است.

صفر بلاگ: مارک والینگر، هنرمند برنده جایزه ترنر دو هزار توپ هنری به شکل کره‌زمین طراحی کرده تا تیم‌های فوتبال در سراسر بریتانیا با آنها بازی کنند.


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، دوسالانه هنری لیورپول همزمان با صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول به والینگر سفارش طراحی یک اثر هنری تازه داد. هنرمند ۵۹ ساله بریتانیایی هم با الهام از ماجرای آتش‌بس کریسمس سال ۱۹۱۴ بین نیروهای بریتانیا و آلمان توپی موسوم به «یک جهان» طراحی کرد که تصویر کره زمین روی آن نقش بسته است. گفته می‌شود ۱۰۴ سال پیش سربازان درگیر در جنگ در آستانه سال نو با هم فوتبال بازی کرده‌اند.


والینگر که جایزه معتبر ترنر را در کارنامه خود دارد، تصویری دیجیتالی روی توپ انداخته که ماهواره ناسا از کره زمین گرفته است. او می‌گوید برای این طرح تصویری را در ذهن داشت که فضاپیمای آپولو۸ حین گردش دور زمین روز ۲۴ دسامبر ۱۹۶۸ از لحظه طلوع زمین ثبت کرده بود. «یک جهان» در واقع میراثی است از ترک مخاصمه ۱۰۰ سال پیش و تصویر طلوع زمین مربوط به ۵۰ سال پیش.


والینگر درباره تازه‌ترین هنرنمایی خود روی توپ فوتبال می‌گوید: «می‌خواستم چیزی بسازم که امیدوارکننده باشد. امروز زمان پایان جنگ و آغاز بازی است؛ یک بازی زیبا. دنیا می‌تواند جایی بهتر باشد. بیایید تصویر دنیای ارزشمند اما شکننده خود را به آینده منتقل کنیم و لذت بازی کردن با همدیگر را جشن بگیریم.»

قرار است این توپ‌ها به مدارس فوتبال گوشه و کنار بریتانیا ارسال شود به این شرط که آنها هم ویدئوی مربوط به بازی کردن به توپ را ضبط و منتشر کنند.


والینگر از نامدارترین و معتبرترین هنرمندان معاصر بریتانیاست که سال ۲۰۰۷ جایزه ترنر را برد و یکی از آثارش نخستین بار روی چهارمین پایه خالی میدان ترافالگر لندن نصب شد. او سال ۲۰۰۱ هم نماینده بریتانیا در دوسالانه ونیز بود.


بازی فوتبال سال ۱۹۱۴ بین سربازان بریتانیایی و آلمانی یک باور ملی است اما اینکه این اتفاق واقعا افتاده یا نه، مساله‌ای است که برخی معتقدند چندان اهمیت ندارد. هر چند والینگر از باورکنندگان این بازی تاریخی است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای صفر بلاگ محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.