علی معلم دامغانی از فرهنگستان هنر رفت/حبس موزه بانک پاسارگاد و نامه اعتراضی 600 هنرمند یا پایان دوره ریاست؟!

علی معلم دامغانی رفت در حالیکه شنیده های صفر بلاگ حاکی ست حبس موزه بانک پاسارگاد و نامه اعتراضی ۶۰۰ هنرمند در رفتن او نقش اصلی را داشت.

صفر بلاگ :  رسانه ها در خبری بسیار کوتاه خبر داده اند: دوره ریاست علی معلم دامغانی در فرهنگستان هنر به پایان رسید و سرپرست جدید این نهاد فرهنگی معرفی شد.


سرپرست موقت فرهنگستان هنر، علیرضا اسماعیلی است که پیش از این معاونت امور هنری این فرهنگستان را بر عهده داشته است.


اسماعیلی در گفت‌وگویی با ایسنا این خبر را تایید کرد.


علی معلم دامغانی، دی ماه سال ۸۸ با حکم محمود احمدی نژاد کار خود را به عنوان رییس فرهنگستان هنر آغاز کرده بود.


سال های حضور او در فرهنگستان هنر به سکوت خبری گذشت تا آن سان که بسیاری از برنامه های متنوع آن از رونق افتاد….


تا اینکه چهارشنبه یازدهم مرداد ماه سال گذشته معلم دامغانی در اقدامی بی سابقه پیامی روی وب سایت این مجموعه قرار دادو مدعی شد : ” ۵۰۰ تابلوی بدون شناسنامه و سند به خزانه فرهنگستان تحمیل شده است…” 


این شاعر، که به حتم بر بار معنایی کلمات واقف است نوشته بود:” عجالتاً مال، مال‌الله است.” 


این در حالی بود که اهل فرهنگ و هنر سالها می دانستند این مجموعه متعلق به موزه بانک پاسارگاد است و بارها برای دیدار آن و حتی آیین های رونمایی از آثار تازه خریداری شده به طبقه فوقانی موسسه صبا وابسته به فرهنگستان هنر آمد و شد داشتند. 


حمایت یکپارچه جامعه هنری از بانک پاسارگاد  سبب شد علی معلم دامغانی در اقدامی دور از ذهن به شخصیت های برجسته هنر ایران مانند آیدین آغداشلو، پرویز تناولی، علیرضا سمیع آذر، حسین پاکدل و دهها هنرمند و گالری دار شناخته شده توهین ها و ناسزاهای عجیب غریب کند… بی ادبی و پرده دری او بی پاسخ نماند و جامعه هنری در طوماری با امضای ۶۰۰ هنرمند به رئیس جمهور شکوایه نوشتند. 


صفر بلاگ هم از توهین های ناشایست علی معلم دامغانی بی نصیب نماند و کار به تهدید هم رسید که اینجا و اینجا می توانید ببینید؛ 


در همان روزها بود که تیتر ” بیچاره فرهنگستان هنر” صفر بلاگ به کلید واژه جامعه هنری برای این پرونده جالب توجه بدل شد. 


اکنون شنیده های صفر بلاگ از درون مجموعه فرهنگستان،  حاکی ست شکایات بانک پاسارگاد در همه دادگاهها حکم به رد ادعای معلم داده و به طبع امکان حضور او در این مسند غیرممکن شده است.


به حتم به زودی اخبار تکمیلی در این باره تقدیم حضورتان خواهد شد. 


گفتنی ست فرهنگستان هنر موسسه‌ای است با شخصیت حقوقی مستقل که به نهاد ریاست جمهوری وابسته است.


هدف از تاسیس این فرهنگستان، پاسداری از میراث فرهنگی، هنر اسلامی‌ و ملی و پیشنهاد سیاست‌ها، راهبردها و دستیابی به آخرین یافته‌ها و نوآوری‌ها و نیز ارتقای فرهنگ اسلامی ‌برای مقابله با تهدیدهای فرهنگ مهاجم عنوان شده است.


 


 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای صفر بلاگ محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.