n00052558-bICTPRESS – یک استارت‌آپ هلندی با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند میزان شیردهی گاوها را پیش‌بینی کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از ایتنا ، تا همین اواخر«هوش مصنوعی»  (Artificial Intelligence) واژه عجیب و غریبی می‌نمود و بیشتر در کتاب‌های علمی تخیلی به دنبال آن می‌گشتند ولی امروزه این فناوری به حدی وارد زندگی روزمره انسان‌ها شده که حتی به گاوها نیز سرایت کرده است!

 
 
یک شرکت هلندی از هوش مصنوعی برای بررسی وضعیت سلامت و شیردهی گاوهای خود استفاده می‌کند.
 
استارت‌آپ Connecterra که در زمینه نرم‌افزار فعالیت دارد، گجت‌های مجهز به سنسور را به پای گاوها متصل می‌کنند تا دامدار از این طریق بتواند حرکات آنها را بررسی و تحلیل نماید.
 
در این فرایند مشخص می‌شود که دام در طول روز سریع یا آهسته حرکت می‌کند، و همچنین میزان تحرک دام کم بوده یا زیاد.
 
این اطلاعات در قالب یک نمودار در اختیار دامدار قرار می‌گیرد و وی می‌تواند از این طریق، متوجه سلامتی یا احتمالاً بیماری دام‌های خود شود.
 
این فناوری حتی قادر است نحوه جویدن، راه رفتن، نوشیدن و غذا خوردن گاوها را متوجه شود و بر این اساس، میزان شیردهی گاوها را پیش‌بینی کند.
 

Yasir Khokhar مدیر و موسس Connecterra که پیشتر کارمند مایکروسافت بوده است می‎گوید پس از این که مدتی در یک مزرعه در جنوب آمستردام زندگی کرده، این ایده به ذهنش خطور کرده است.
 
وی معتقد است کشاورزان از فناوری‌هایی استفاده می‌کنند که اغلب بسیار قدیمی هستند.
 
مدیر یک شرکت تولیدکننده فرآوردهای لبنی در آمریکا می‎گوید این تکنولوژی‌های رایانه‌ای می‌تواند میزان بهره‌وری مزرعه را تا ۱۰ درصد افزایش دهد و این یعنی سود صدها هزار دلاری برای خانواده او.
 
گفتنی است در این راهکار، از پروژه نرم‌افزاری شبکه عصبی مصنوعی TensorFlow که کاری از گوگل است استفاده می‌شود.
 
این زبان میلیون‌ها بار دانلود شده و ۱۴۰۰ نفر در کدنویسی آن مشارکت دارند، که البته تنها ۴۰۰ نفر آنها در گوگل کار می‌کنند.
 
شاید استفاده از TensorFlow در مزرعه و برای پرورش گاوها قدری عجیب بنماید ولی یکی از سخنگویان گوگل گفته که این کتابخانه نرم‌افزاری متن‌باز در همه چیز استفاده می‌شود، از کمک به دانشمندان ناسا برای یافتن سیارات جدید با استفاده از تلسکوپ کپلر گرفته تا کمک به شناسایی صداهای مربوط به قطع درختان جنگلی در منطقه آمازون.
 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای صفر بلاگ محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.